Menu

Pomiędzy bitami

Techno, porno i duszno. Blog niezupełnie technologiczny.

OpenWrt na TP-Link WR841-N

rozieblox

Wczoraj nietypowo, bo ostatniego dnia roku zrobiłem jedną z rzeczy, które chodziły za mną od pewnego czasu, mianowicie wgrałem OpenWrt na domowy router. Ten sam, który kupiłem jakieś półtora roku temu. Późno, ale... jakoś nie miałem weny, a firmware producenta (aktualizowany kilka razy) w zasadzie działał.

Przynajmniej tak mi się wydawało. Jakiś czas temu przestała mi działać strona IKEA. Zarówno na komputerze, jak i telefonie. Oczywiście przyjąłem, że to wina ISP, bo strona zaczynała działać, jeśli korzystałem z netu przez GSM, zarówno na smartfonie, jak i na komputerze podłączonym do niego. A nie działała na żadnym z trzech różnych sprzętów i z tego co pamiętam nawet na ping nie odpowiadała.

Któregoś razu stwierdziłem, że sytuacja jest męcząca, więc sprawdzę o co chodzi dokładnie, czy to problem z routingiem, czy co. Ku mojemu zdziwieniu po odpaleniu sniffera okazało się, że jest komunikacja, nawet dwustronna. Tyle, że mocno szczątkowa. Uniewinniłem więc w myślach ISP i zacząłem męczyć IKEA, że może blokują moje IP z jakiegoś powodu.

Rozmowy były trudne, bo z jednej strony wyraźnie czułem, że się nie rozumiemy (no nie trawię tekstów od osób niezbyt technicznych "to musi być problem z przeglądarką", jak piszę, że na trzech różnych OS sprawdzam i że na innym łączu działa), z drugiej trochę rozumiem, skoro problem nie był po ich stronie. W każdym razie udało mi się uzyskać zapewnienie, że nie blokują.

Olśnienia doznałem jak włączyłem stronę IKEA w sumie przypadkowo i odruchowo na jeszcze innym, stareńkim komputerze w domu i... zadziałała. Zacząłem szukać różnic i znalazłem. Stareńki sprzęt łączył się po 802.11g, wszystkie nowsze po 802.11n. Oczywiście nie powinno mieć to żadnego znaczenia, ale... miało.

Winę za to ponosił prawdopodobnie firmware routera (zresztą jakaś beta - taki był najnowszy). Od tego czasu oficjalnie uznawałem, że muszę zaktualizować do OpenWrt.

Aktualizacja bardzo prosta i przyjemna - wystarczy przeczytać instrukcję dla odpowiedniej wersji hardware (v9) i wgrać odpowiedni firmware. Klikalne GUI, w sumie wszystko działa na pierwszy rzut oka, przynajmniej z podstawowych funkcji. Wydajność OK na pierwszy rzut oka. Jak zwykle polecam i zastanawiam się, czemu tak późno się zdecydowałem.

UPDATE: Ostatecznie, za sprawą komentarzy i wizyty na IRC na kanale traktującym o OpenWrt korzystam z LEDE. Może będzie o tym notka, ale w skrócie: nowszy soft i równie łatwa instalacja.

Komentarze (6)

 • Gość: [anon] 185.220.101.*

  Używasz na blogu CoinHive?

 • Gość: [m.] *.dynamic.chello.pl

  Rozie, no daj spokój. :-D

  Teraz spojrzałem, że jest nawet plugin do WP: wordpress.org/plugins/simple-monero-miner-coin-hive/ :-D

 • tymczasowekontonagazecie

  Obecnie LEDE jest lepszą, bardziej aktualną alternatywą/następcą OpenWRT. Chociaż w niedalekiej przyszłości mają się z powrotem połączyć (nazwa OpenWRT, ale zmiany z LEDE).

  Jeśli chodzi o wydajność to LEDE/OpenWRT nieznacznie ustępują wydajnością stockowi po Wi-Fi (180 Mbit vs 240 na moim Archer C7), co chyba wynika z obsługi mniejszej liczby kanałów 5GHz. Albo coś niepoprawnie ustawiłem przy tym unikaniu radaru. No i bardzo ustępuje, jeśli masz hardware'owy NAT. Ale to ma znaczenie dopiero przy łączach po 500-1000 Mbit.

 • rozieblox

  Tak, eksperymentuję z Coinhive. Będzie o tym notka jak skończę eksperyment, pierwsza myśl jest taka, że na delikatnych ustawieniach jest to mało inwazyjne. Czekałem kiedy ktoś zwróci w końcu uwagę (część eksperymentu) i... ponad 3 m-ce nikt nie zauważył.

  Tak, już chwilę po napisaniu wpisu wszedłem na IRC i mnie odesłali do LEDE. Dzięki za przypomnienie - wrzuciłem na router i dodałem info we wpisie.

 • Gość: [kleku] *.dynamic.chello.pl

  Działa Ci na openwrt 40MHz kanał?
  Kilka dni temu się bawiłem tym samym tplinkiem i mimo ustawienia 40MHz nadawał tylko 20.

 • rozieblox

  @kleku Nie udało mi się ustawić, tj. mimo wybrania 40 MHz w konfigu nadal urządzenia łączą się na 20 MHz. Ale średnio mnie to wzrusza, na 2,4 GHz z tego co czytam i tak 20 MHz jest zalecany.

© Pomiędzy bitami
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci