Menu

Pomiędzy bitami

Techno, porno i duszno. Blog niezupełnie technologiczny.

Jak przenieść aplikację na kartę SD w systemie Android? HOWTO

rozieblox

Na jednym starym urządzeniu z Androidem mam śmieszną ilość wbudowanego dysku w urządzeniu - poniżej 512 MB. Do tego wydawało mi się, że aplikacje ze sklepu Google Play mogą być instalowane tylko na wbudowanym flash w urządzenie. Dziś dowiedziałem się, jak zmusić Androida (przynajmniej poniżej wersji 5) do instalacji oprogramowania bezpośrednio na karcie SD. Operacja jest umiarkowanie prosta, więc jeśli ktoś ma problem z brakiem miejsca na telefonie, to polecam. Co zdziwiło mnie najbardziej to fakt, że nie jest konieczne rootowanie telefonu.

Wymagania

Aby odblokować możliwość przenoszenia praktycznie dowolnego oprogramowania na kartę SD, potrzebne będą:

Tutaj znajdziesz oryginał wpisu Jak przenieść aplikację na kartę SD w systemie Android.

Komentarze (7)

 • Gość: [brzeszczot] *.interkonekt.pl

  To od Andruta lepszy Windows na tablecie, w ktorym natywnie można już instalować apki na karcie SD. Kto by pomyślał ;p

 • rozieblox

  @brzeszczot Tzn. nie jest tak, że na Androidzie w ogóle się nie da instalować na karcie SD. Jak miałem ustawioną wartość domyślną auto, to wyglądało to tak, że niektóre aplikacje pozwalały się przenieść na kartę SD, a inne nie. Ogólna zależność była taka, że te z F-Droid można było przenosić, a tych z Google Play nie, ale oczywiście i tak były wyjątki...

  Powyższe ustawienie po prostu zwiększa elastyczność w zakresie przenoszenia. W ogóle dziwię się, że jest wymagana taka rzeźba, kabelek i gmeranie w konsoli. Mogli po prostu wbudować stosowną opcję w ustawieniach...

 • Gość: [_DooM] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Wklepanie tego samego na terminalu w telefonie nie przyniesie takiego samego efektu?

 • rozieblox

  @_DooM Zadziała, ale wymaga zrootowanego telefonu.

 • chitonactis

  Na szczęście Android Marshmallow domyślnie na to pozwala.

 • lampkiled

  w moim aktualnym telefonie jest opcja "przenieś na SD" i chyba zacznę jej używać, bo pamięć wewnętrzna jednak szybko się kończy. To, że nie daje się przenieść defaultowych aplikacji googlowych jest nie fajne, nie fajne też jest jak wiele aplikacji nie daje się całkowicie odinstalować.

 • Gość: [JoteR] *.dynamic-ww-12.vectranet.pl

  "Dziś dowiedziałem się, jak zmusić Androida (przynajmniej poniżej wersji 5) do instalacji oprogramowania bezpośrednio na karcie SD"

  No, z tym "bezpośrednio" to lekko pojechałeś. Aplikacje przecież i tak się instalują w pamięci wbudowanej, można je co najwyżej przenieść, czyli jest to metoda pośrednia jednak. I w takim np. Androidzie 4.2.2 (Jelly Bean) nie potrzeba żadnych zaklęć - tam jest dostępna funkcja "przenieś na nośnik USB" i nawet czasem działa.

© Pomiędzy bitami
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci