Menu

Pomiędzy bitami

Techno, porno i duszno. Blog niezupełnie technologiczny.

Przetasowanie w ofertach bankowych.

rozieblox

Jakiś czas temu mBank wkurzył mnie wprowadzeniem opłaty za kartę (a jeszcze bardziej totalnym olaniem mojego zgłoszenia - IIRC maila - w tej sprawie) i postanowiłem poszukać alternatywy, która pozwoli mieć konto z kartą za darmo.

Karta kredytowa

Źródło: karta kredytowa.

Alternatywy znalazłem dwie: dbNET oraz konto z premią w BGŻ. W ostatnim czasie oba banki niestety zmieniły warunki usług. Niestety/oczywiście na gorsze. W przypadku dbNET zmiana nie jest duża - rabat za dokonanie stosownego obrotu (200 zł, wliczają się bankomaty) został zmniejszony z 5 zł do 4 zł. Oznacza to, że za konto z kartą zapłacimy minimum 1 zł/m-c. Niby nic, ale drażni. Komunikat z dbNET brzmiałł:

Szanowni Państwo,

w związku ze zmianami „Tabeli prowizji za czynności bankowe i opłat za inne czynności wykonywane przez Deutsche Bank PBC S.A. - dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej” zmianie ulega wysokość rabatu dla opłaty za obsługę karty VISA Electron w pakiecie dbNET. Od 22 lipca 2013 roku wysokość Rabatu będzie wynosić 4,00 zł, a nie jak dotychczas 5,00 zł. Oznacza to, że Klient, który dokona w miesiącu sierpniu 2013 roku transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę równą lub przekraczającą 200,00 zł zapłaci za obsługę karty VISA Electron 1,00 zł.

Szczegółowe informacje o zmianach znajdą Państwo Tutaj .

Pozdrawiamy,
Deutsche Bank PBC S.A.

Z kolei BGŻ mocno zmienił warunki uzyskania premii. Komunikat brzmiał:

Uprzejmie przypominamy, że od dnia 28 maja 2013 r. uległy zmianie zasady uczestnictwa w Programie „Premia+”, aby korzystać z Programu należy posiadać Konto Plus i złożyć w Banku Zlecenie przekazywania wynagrodzenia/renty/emerytury oraz przelewać na konto wpływy z tego tytułu. Należy złożyć także w Banku zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych oraz zgodę na informowanie o produktach i usługach banku drogą elektroniczną, a także wykonywać transakcje bezgotówkowe kartą na kwotę min. 500 zł w cyklu. W razie wątpliwości sprawdź u Doradcy czy spełniasz warunki otrzymania premii!

Zmian jest kilka:

 • Zaczynają pilnować, by wpływ na konto nie był z dowolnego źródła, tylko wynagrodzenie - IMO słusznie, bo tu jest Polska, tu się kombinuje i można było przepuścić 5000 zł przez powiedzmy 10 kont zaufanych osób i odebrać łącznie 500 zł premii.
 • Konieczność posiadania produktu (kredyt, lokata, konto oszczędnościowe) o wartości minimum 5000 zł - o tym nie napisali w powyższym komunikacie, nie ma też informacji na stronie w warunkach otrzymania premii. Jest ukryte w PDF. Nieładnie.
 • Podniesienie wymaganych płatności kartą z 300 zł do 500 zł, by otrzymać premię, czyli zmiana najbardziej bolesna (przynajmniej dla mnie).

Biorąc pod uwagę, że konto z kartą kosztuje minimum 5 zł (domyślnie 8 zł), a 500 zł płatności kartą to sporo, stawiam, że sporo ludzi zacznie dopłacać do interesu. A to oznacza rezygnację z konta i rozejrzenie się za konkurencją. Jest spora szansa, że również ja zrezygnuję z konta w BGŻ.

Zatem standardowe pytanie: gdzie teraz można założyć darmowe konto z kartą (najlepiej niezbliżeniową)?

Komentarze (7)

 • Gość: [Ktosiek] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Niestety z kartą niezbliżeniową już będzie ciężko, nawet Inteligo wydaje już zbliżeniową i w dodatku zmienili regulamin. Też chętnie zmienię bank na taki który daje zwykła kartę debetową, bierze odpowiedzialność za powierzone środki i w umowie nie ma słowa o nieautoryzowanym saldzie ujemnym (nie dopuszcza do jego powstania).

 • Gość: [ktoś] *.ioki.com.pl

  Mnie również wkurza to narzucanie przez banki rozwiązań dobrych dla nich a nie dla klientów, chodzi mi o wykorzystywanie pozycji w relacji bank-klient.

  Co do kart niezbliżeniowych, to taka dalsza polityka banków powoduje, że mimo wszystkich wad zaczynam wracać do płacenia gotówką, a jak wcisną mi kredytówkę zbliżeniową to się całkowicie na gotówkę przerzucę, a większe zakupy będę robił przelewem, co ma tą zaletę, że choć trochę hamuje impulsowe kupowanie

 • Gość: [Monter] *.icpnet.pl

  Napisał bym, że Inteligo ale właśnie wchodzi nowy regulamin gdzie nowe karty podstawowe będą już miały pasek i zbliżeniówkę (dotychczas tylko pasek i zakupy na podpis), a możliwość zamówienia MasterCard z chipem, paskiem i zbliżeniówką się nie zmienia, tylko zostanie wyłączona opcja zarządzania limitem zbliżeniówki (można było wpisać 0 wyłączając to G). Cóż, porównując inne oferty to zostaję jednak w Inteligo, a w każdej karcie da się "wyłączyć" zbliżeniowe płacenie - wystarczy znaleźć w sieci info o/foto swojej karty i przeciąć antenę - ja tak zamierzam zrobić gdy mi przymusowo wymienią kartę podstawową gdy wygaśnie jej ważność.

 • rozieblox

  Zastanawiam się, na ile przecięcie anteny (czyli kawałka karty przy brzegu) jest nieproblematyczne. Po pierwsze, czy nie będzie blokowała się w bankomatach? Po drugie, kasjerki będą widziały kartę paypass i pytały, czy zbliżeniowo. Po trzecie, czy nie trafi się ktoś, kto zwyczajnie zatrzyma uszkodzoną kartę. A karta to własność banku...

 • Gość: [Monter] *.icpnet.pl

  Na swojej karcie jeszcze tego nie ćwiczyłem. Chipy zawsze są ponoć dwa - od zbliżeniowych jest osobny z anteną właśnie. Pierwsze metody "wyłączania" tego typu płatności wzięły się stąd, że banki dając kartę nie zezwalają na zmiany limitów (np. na 0 celem wyłączenia tej funkcji) i polegały na włożeniu karty do mikrofalówki na odpowiedni czas - niestety ta metoda była losowa, bo czasem padały oba chipy. Potem ktoś wpadł na pomysł prześwietlenia karty rentgenem i stąd wzięła się wiedza o obecności osobnego chipa do zbliżeniowego płacenia oraz anteny.
  Jeżeli przecięcie odbędzie się nożykiem do tapet a nie dziurkaczem to chyba bankomat nie powinien zaciąć karty, nie będzie też problemu przy kasie w markecie - używana karta ma przecież mnóstwo rys i zadrapań, łatwiej też będzie udać głupiego przy reklamowaniu karty w banku. Pytać o chęć płatności zbliżeniowej to pytają wszędzie co i mnie wkurza, ale niezmiennie odpowiadam, że nie i temat się kończy, wkładam kartę i wbijam "zielony pin".
  Inteligo właśnie ma zamiar zmienić zasady i też usunąć możliwość zarządzania limitem płatności zbliżeniowej na wydawanych przez siebie kartach Mastercard PayPass - więc pewnie niedługo będę "psuł" swoją kartę.
  Temat był szerzej opisywany na niebezpieczniku - algorytmy weryfikacji płatności są dziurawe, dlatego właśnie ja nie chcę mieć tej formy płatności, a nie dlatego, że jest niewygodna...

 • Gość: [Monter] *.icpnet.pl

  UPDATE: Inteligo właśnie dokonuje zmian i jest nieczynne do poniedziałku. Moje uwagi na ten temat.

 • Gość: [giedeer] *.dynamic.chello.pl

  Ja mam pocieta antene w swojej karcie, zrobilem to skalpelem - w przekroju wyciecie ma ksztalt litery V. Karta sklada sie z tylu warstw, ze mozna to zrobic w miare bezproblemowo bez przecinania jej na pol. Nic sie nie zacina.

© Pomiędzy bitami
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci