Blog > Komentarze do wpisu

Jak sprawdzić IP?

Ten wpis to takie małe HOWTO i przegląd zagadnienia dla mniej zaawansowanych. Zagadnienie ogólne to jak sprawdzić IP? Można to rozumieć przynajmniej na dwa sposoby. Pierwszy to z jakim IP jesteśmy widoczni w sieci, drugi to jakie IP ma ustawiony mój komputer.

Sprawdzenie IP widocznego w Internecie.

Generalnie, jeśli po drodze nie ma jakiejś zaawansowanej magii typu serwer proxy czy kreatywne przekierowania lub równie kreatywny routing, to do wszystkich serwisów w Internecie łączymy się z takiego samego IP. Z jakiego? Najprościej sprawdzić w logach dowolnego serwera, jeśli taki posiadamy. Jeśli nie, wystarczy skorzystać z którejś ze stron do sprawdzania IP:

Ostatnia ze stron umożliwia również sprawdzanie w sposób automatyczny, przyjazny programistom raz na 5 minut (szczegóły w FAQ na stronie).

Spawdzanie swojego IP pod Linuksem

Konfiguracja sieci w Debianie i Ubuntu znajduje się w /etc/network/interfaces, ale niekoniecznie znajdziemy tam nasz adres IP, szczególnie, jeśli jest on pobierany z serwera DHCP. Bieżącą, działąjącą konfigurację sieci z przydzielonymi adresami pozwoli nam za to zobaczyć polecenie ifconfig (w Debinanie przez zwykłego użytkownika należy wywołać z pełną ścieżką, czyli /sbin/ifconfig). Inna metoda, o ile mamy zainstalowany pakiet iproute, to wpisanie ip address. Albo, krócej ip a.

Sprawdzanie IP komputera pod Windows

Metoda najdoskonalsza, czy w wierszu poleceń. Wybieramy Start -> Uruchom wpisujemy cmd i naciskamy klawisz Enter. Pojawi się czarne okno w którym możemy pisać. Wpisujemy ipconfig i naciskamy enter. Jeśli chcemy więcej danych, wpisujemy ipconfig /all (znowu zatwierdzając enterem). Dla porządku jeszcze niezawodne polecenie diagnozujące sieć opartą o DHCP - ipconfig /renew. Na pewno działa pod Windows 2000, Windows XP, Vistą i zapewne pod Windows 7 (tego ostatniego nie sprawdzałem).

Sprawdzanie działania IPv6

Trzy strony pozwalające na sprawdzanie, czy nasz komputer obsługuje łączność, albo inaczej czy działa IPv6. Każda ma swoje wady i zalety i sprawdza trochę co innego.

niedziela, 06 listopada 2011, rozieblox

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Jak sprawdzić IP komentującego? z Pomiędzy bitami
Ostatni wpis traktujący o tym jak sprawdzić IP komputera zaowocował sporą ilością zapytań o to, jak sprawdzić IP komentującego na blogu albo forum. Sprawa może być utrudniona, bo adres IP bywa uznawany za daną osobową , a poza tym dobra praktyką jest ... »
Wysłany 2011/11/26 09:25:25
Happy eyeballs wg Microsoft, czyli implementacja IPv6 w Windows 8. z Pomiędzy bitami
Nietypowo nie będzie o Linuksie, a o Windows, który bardzo rzadko pojawia się na tym blogu.  Konkretnie o Windows 8 i IPv6. Przy okazji wykładu na PLNOG na temat happy eyeballs 1 dowiedziałem się, jak to robią w Windows 8. Otóż Windows 8 określa, ... »
Wysłany 2012/10/28 09:08:23
Komentarze
2011/11/06 18:43:18
ip.nibyblog.pl - prosto i bez zbędnych rzeczy.
-
Gość: klata, 89-69-163-114.dynamic.chello.pl
2011/11/06 19:05:07
tu jest też fajna stronka: groanmyip.com/
-
Gość: GDR!, 89-79-164-23.dynamic.chello.pl
2011/11/11 09:54:55
ip.wp.pl też działa
-
2012/03/17 09:15:20
Strony do sprawdzania IP są właśnie po to, by nie śmiecić w komentarzach (usuwam).
-
2012/11/10 08:29:23
Z usuniętego komentarza (pkt. 3 zasad). "dlaczego w zestawieniu stron nie ma polskich pozycji" - bo celem wpisu jest prezentacja wybranych metod sprawdzania IP, a nie wszystkich możliwych. Podane w komentarzu nic nie wnoszą i są ciężkie (masa wklejek).
-
Gość: Kamilvs, abrb59.neoplus.adsl.tpnet.pl
2014/11/05 20:44:55
Fajny art. może se przydać początkującym internautom. Ja używam mojeip.kz1.pl
Szybko i bez zbędnych wodotrysków ;)

Przeszukaj bloga
Subskrybcja RSS (wpisy)
RSS - Subskrybuj kanał RSS Pomiędzy bitami
Staty
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
statystyka
Licencja (treść wpisów)
Creative Commons LicenseSzczegóły licencji - proszę przeczytać przed wykorzystaniem treści.
Polityka prywatności