Menu

Pomiędzy bitami

Techno, porno i duszno. Blog niezupełnie technologiczny.

Jak sprawdzić IP?

rozieblox

Ten wpis to takie małe HOWTO i przegląd zagadnienia dla mniej zaawansowanych. Zagadnienie ogólne to jak sprawdzić IP? Można to rozumieć przynajmniej na dwa sposoby. Pierwszy to z jakim IP jesteśmy widoczni w sieci, drugi to jakie IP ma ustawiony mój komputer.

Sprawdzenie IP widocznego w Internecie.

Generalnie, jeśli po drodze nie ma jakiejś zaawansowanej magii typu serwer proxy czy kreatywne przekierowania lub równie kreatywny routing, to do wszystkich serwisów w Internecie łączymy się z takiego samego IP. Z jakiego? Najprościej sprawdzić w logach dowolnego serwera, jeśli taki posiadamy. Jeśli nie, wystarczy skorzystać z którejś ze stron do sprawdzania IP:

Ostatnia ze stron umożliwia również sprawdzanie w sposób automatyczny, przyjazny programistom raz na 5 minut (szczegóły w FAQ na stronie).

Spawdzanie swojego IP pod Linuksem

Konfiguracja sieci w Debianie i Ubuntu znajduje się w /etc/network/interfaces, ale niekoniecznie znajdziemy tam nasz adres IP, szczególnie, jeśli jest on pobierany z serwera DHCP. Bieżącą, działąjącą konfigurację sieci z przydzielonymi adresami pozwoli nam za to zobaczyć polecenie ifconfig (w Debinanie przez zwykłego użytkownika należy wywołać z pełną ścieżką, czyli /sbin/ifconfig). Inna metoda, o ile mamy zainstalowany pakiet iproute, to wpisanie ip address. Albo, krócej ip a.

Sprawdzanie IP komputera pod Windows

Metoda najdoskonalsza, czy w wierszu poleceń. Wybieramy Start -> Uruchom wpisujemy cmd i naciskamy klawisz Enter. Pojawi się czarne okno w którym możemy pisać. Wpisujemy ipconfig i naciskamy enter. Jeśli chcemy więcej danych, wpisujemy ipconfig /all (znowu zatwierdzając enterem). Dla porządku jeszcze niezawodne polecenie diagnozujące sieć opartą o DHCP - ipconfig /renew. Na pewno działa pod Windows 2000, Windows XP, Vistą i zapewne pod Windows 7 (tego ostatniego nie sprawdzałem).

Sprawdzanie działania IPv6

Trzy strony pozwalające na sprawdzanie, czy nasz komputer obsługuje łączność, albo inaczej czy działa IPv6. Każda ma swoje wady i zalety i sprawdza trochę co innego.

 

Komentarze (6)

 • Gość: [frk] *.pila.vectranet.pl

  ip.nibyblog.pl - prosto i bez zbędnych rzeczy.

 • Gość: [klata] *.dynamic.chello.pl

  tu jest też fajna stronka: groanmyip.com/

 • Gość: [GDR!] *.dynamic.chello.pl

  ip.wp.pl też działa

 • rozieblox

  Strony do sprawdzania IP są właśnie po to, by nie śmiecić w komentarzach (usuwam).

 • rozieblox

  Z usuniętego komentarza (pkt. 3 zasad). "dlaczego w zestawieniu stron nie ma polskich pozycji" - bo celem wpisu jest prezentacja wybranych metod sprawdzania IP, a nie wszystkich możliwych. Podane w komentarzu nic nie wnoszą i są ciężkie (masa wklejek).

 • Gość: [Kamilvs] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Fajny art. może se przydać początkującym internautom. Ja używam mojeip.kz1.pl
  Szybko i bez zbędnych wodotrysków ;)

© Pomiędzy bitami
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci